Coraz więcej kobiet w ciąży decyduje się na aktywność fizyczną. Świadomość na ten temat wzrosła a mit związany z tym, że kobiety w ciąży powinny unikać aktywności odszedł w zapomnienie. Oczywiście, należy pamiętać, że jest to sprawa mocno indywidualna, dlatego wszelkie decyzje powinny być uzgadniane z lekarzem prowadzącym ciążę.
Głównym celem treningu dla kobiet w ciąży jest przede wszystkim korekcja postawy ciała. W czasie ciąży bardzo często dochodzi o dysbalansu napięć mięśniowych pomiędzy przednią a tylnią taśmą funkcjonalną. Plecy się garbią, klatka piersiowa zamyka a miednica wychodzi bardzo mocno do przodu. Powoduje to wzmożone napięcie mięśni grzbietu odcinka lędźwiowego. Stąd właśnie kobiety ciężarne odczuwają bóle tej części ciała.
Odpowiednia aktywność fizyczna w okresie ciąży zapobiega również niektórym dolegliwościom tj. obrzęki, skurcze i zastoje żylne. Odpowiednio dobrany trening stymuluje krążenie i poprawia przemianę materii. Rosnąca w ciąży macica może naciskać na żyłę główną dolną. Powoduje to wzrost ciśnienia żylnego w obrębie kończyn dolnych, stąd wspomniane wcześniej obrzęki.
W treningu dla kobiet w ciąży szczególną uwagę należy zwrócić na pracę z oddechem, dzięki któremu uczymy się aktywować mięśnie dna miednicy.
Mięśnie dna miednicy są podporą dla narządów wewnętrznych, wyróżnia się wśród nich 3 warstwy:
- warstwa wewnętrzna: w jej skład wchodzą parzysty mięsień dźwigacz odbytu, parzysty mięśnie guziczne oraz przepona miednicy,
- warstwa środkowa: składająca się z mięśnia poprzecznego głębokiego krocza, mięśnia zwieracza cewki moczowe oraz przepony moczowo-płciowej,
- warstwa powierzchowna w, której skład wchodzi mięsień poprzeczny powierzchowny krocza, mięsień opuszkowo-gąbczasty, mięsień kulszowo-jamisty oraz nieparzysty mięsień zwieracz zewnętrzny odbytu połączony z dźwigaczem odbytu.
Prawidłowo funkcjonujące mięśnie dna miednicy uruchamiają się podczas kichania, kaszlu, skakania czy lądowania. Wszędzie tam gdzie gwałtownie wzrasta ciśnienie śródbrzuszne. Bardzo ważne dla kobiety jest to, aby mięsnie te w prawidłowy sposób się napinały ale też rozluźniały. Rozluźnianie będzie konieczne podczas porodu czy przygotowania się do niego. Właśnie dlatego trening dla kobiet w ciąży powinien zawierać ćwiczenia oddechowe, które uczą prawidłowej aktywacji i świadomości tych mięśni.
Podsumowując, trening ten ma nieco inne zastosowanie niż zwykły trening. W szczególności powinien:
- zadbać o mięśnie brzucha (rozciągane podczas ciąży)
- zapewniać zachowanie właściwego zakresu ruchu w stawach
- poprawiać rotację i wzorce ruchowe
- ułatwiać powrót do formy po porodzie i połogu
Jestem ciekawa czy są tu jakieś przyszłe lub obecne mamy?:)
Jeśli tak – podzielcie się proszę Waszymi doświadczeniami w komentarzu!
Ściskam